Ustawienia dostępności strony
większy tekst mniejszy tekst kontrast negatyw domyślne zamknij30 września 2022 r. uczestnicy Klubu Poszukiwaczy Odpowiedzi wraz z opiekunkami, udali się w odwiedziny do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Andrychowie. Panowie strażacy, mimo swoich codziennych obowiązków, znaleźli czas dla uczniów naszej szkoły. Zapoznali klubowiczów z tajnikami trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy strażaka, przekazali wiedzę na temat bezpiecznych zachowań, udzielili wskazówek na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego, przedstawili podstawowe zasady postępowania w przypadku wypadku lub pożaru w szkole czy w domu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska wyposażenie wozu strażackiego, niektóre elementy ekwipunku strażaka, które mogli mieć w swoich dłoniach. Każdy chętny mógł włożyć na głowę prawdziwy hełm strażacki. Klubowicze dowiedzieli się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Przy okazji utrwalili sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i ogólny numer alarmowy – 112. Duże wrażenie na uczniach zrobiła możliwość uczestniczenia w kontrolowanej akcji – zadymione pomieszczenie. Zdobyta wiedza i uzyskane odpowiedzi na wszystkie zadane przez klubowiczów pytania, pozostaną na długo w ich pamięci. Wizyta w JRG u panów strażaków dostarczyła niezapomnianych przeżyć. Bardzo dziękujemy i życzymy bezpieczeństwa podczas pracy i opieki patrona – świętego Floriana.
Poniżej zdjęcia oraz film:
Rok szkolny w pełni, więc i klubowicze zwarci i gotowi do nauki poprzez zabawę! Pierwsze spotkanie w roku szkolnym 2022/2023 obfitowało między innymi w przypomnienie zasad BHP czy poznanie się z nowymi uczestnikami szkolnego Klubu Poszukiwaczy Odpowiedzi. Opiekunki KPO – p. Bożena Błasiak, p. Anna Małysa oraz p. Marta Paczyńska, zapoznały uczniów z ogólną tematyką tegorocznych zajęć. Następnie gość – pani Sylwia Błasiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie, poprowadziła warsztaty rękodzieła. Klubowicze odpowiadali na pytanie czy są w stanie samodzielnie wykonać szkolny notesiki z materiałów ekologicznych i tkanin, stanowiących na przykład odpad przy szyciu konkretnych odzieży. Działali zgodnie z zasadą: nie wyrzucaj – wykorzystaj. Wykonane notesy zapewne posłużą jako planowanie kreatywnych szkolnych zajęć i notowanie terminu kolejnego spotkania Klubu Poszukiwaczy Odpowiedzi. Po zakończeniu pierwszych zajęć, klubowicze zgodnie stwierdzili, iż są miłośnikami gustownych, małych i własnoręcznie wykonanych notesików.
W pierwszy dzień października uczestnicy Klubu Poszukiwaczy Odpowiedzi spotkali się w szkole, by wziąć udział w warsztatach potpourri. Zadaniem każdego z nich było uszycie sobie woreczka, a następnie wypełnienie go mieszanką suszonych kwiatów. W świat zapachów wprowadziła uczestników pani Sylwia Błasiak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie. Przygotowała materiały, z których powstały arcydzieła. Zapachy truskawki, zielonego jabłka, wanilii, róży unosił się po całej szkole. Chyba każdy lubi, kiedy wokół niego roztacza się przyjemny zapach… Takie woreczki idealnie sprawdzą się w szafach, szufladach. Oprócz tego będą atrakcyjną ozdobą pomieszczeń.
Zapraszamy do folderu Klubu Poszukiwaczy Odpowiedzi, który znajduje się w „Zajęciach dodatkowych” – tam obejrzycie zdjęcia z piątkowych warsztatów.
p. B. Błasiak,
p. A. Małysa,
p. M. Paczyńska
Klub Poszukiwaczy Odpowiedzi
Jodłówka Tuchowska (1 września 2021 r.) – dzień I
Czy rok szkolny można zacząć inaczej?
Tak! Mimo że większość naszych uczniów, tradycyjnie spotkała się z wychowawcami w szkole, uczestnicy Klubu Poszukiwaczy Odpowiedzi, udali się na czterodniową wycieczkę do Jodłówki Tuchowskiej w celu poszukiwania odpowiedzi na nurtujące Ich pytania.
Zaczęli od zwiedzania najstarszej na ziemiach polskich kopalni soli kamiennej w Bochni. Podziemna ekspozycja multimedialna, przeniosła klubowiczów w odległe stulecia. Zgłębiali tajniki pracy ówczesnych górników. Odnaleźli również ducha zaginionego cystersa, który zdradził Im wiele kopalnianych tajemnic. W trakcie przeprawy łodzią w podziemnej sztolni, sprawdzali stopień zasolenia wody (smak soli czują na języku do teraz.
Następnie udali się do zamku w Dębnie, w poszukiwaniu ducha Tarłówny, którą ojciec za nieposłuszeństwo, kazał żywcem zamurować w jednej z zamkowych baszt. Niestety, ta misja się nie powiodła...
Dzień zakończyli spotkaniem z niezwykłym podróżnikiem, który przeniósł Ich w świat mongolskich stepów.
Jutro pobudka o godz. 7.30 i kolejna dawka atrakcji
Poniżej zdjęcia:
Jodłówka Tuchowska (2 września 2021 r.) – dzień II
Uczestnicy KPO udali się do leżącej w dolinie rzeki Biała miejscowości Ciężkowice. Zwiedzili tam interaktywne Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków. Była to wspaniała lekcja przyrody z zakresu ornitologii, łowiectwa i entomologii. Następnie udali się do rezerwatu przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto. Obejrzeli różne formy skalne, m.in. Grunwald, Wąwóz Czarownic. Dla zainteresowanych przekazujemy legendę "Skały ciężkowickie" - na zdjęciu.
Kolejnym punktem zwiedzania był park zdrojowy, gdzie obejrzeli tężnię i aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu.
W Kąśnej Dolnej odwiedzili pewnego wybitnego kompozytora. Dworek Ignacego Paderewskiego z II poł. XIX w. Jest on jedynym zachowanym obiektem na świecie, w którym żył i pracował ten Wielki Polak.
Po intelektualnej uczcie nadszedł czas na zajęcia rekreacyjno-sportowe: strzelectwo, siłownia, Power od Tower.
Dzień zakończyli dyskoteką przy ognisku...
Poniżej zdjęcia:
Jodłówka Tuchowska (3 września 2021 r.) – dzień III
Ciekawość klubowiczów zaprowadziła Ich na tereny województwa podkarpackiego. Odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Krosno od ponad 100 lat żyje szkłem, a szkło jest jego życiem. Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy oraz zdobienie szkła. Klubowicze wzięli udział w warsztatach zdobienia na szkle oraz wybijali ozdobne i pamiątkowe medale z rozgrzanego szkła. Po powrocie spacerowali po Jodłówce i poznali historię kościoła parafialnego z XIX w. Jest to prawdopodobnie jedyna świątynia w Polsce ufundowana przez innowiercę.
Wieczór upłynął im na zajęciach kulturalno-rozrywkowych.
Jutro ostatni dzień wycieczki...
Poniżej zdjęcia:
Jodłówka Tuchowska (4 września 2021 r.) – dzień IV
No, cóż... Co dobre, szybko się kończy
W sobotni poranek klubowicze wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie - odczytali fragment "Moralności pani Dulskiej". W gospodarstwie "Pod skałką", zgłębiali tajniki pracy wikliniarzy. Poznali podstawowe techniki wyplatania koszy, kobiałek... Wykonali także pamiątkowe medale w technice decoupage. W wiklinowym labiryncie poszukiwali ukrytych kostek z wyrazami, z których układali hasła. Następnie wykonywali wiklinowe wianki. Po obiedzie udali się na zajęcia sportowo-rekreacyjne. Posprzątali swoje pokoje, spakowali walizki i udali się w drogę powrotną do domu...
Poniżej zdjęcia: