Młodzież mogła zobaczyć, a potem uwiecznić na swoich pracach urokliwy Pszczyński Rynek z neobarokowym kościołem ewangelickim, ratuszem, malowniczymi kamieniczkami i uliczkami. W tym roku jedna z nich przybrała niezwykłą szatę. Ozdobiono ją setkami kolorowych parasolek.
Natchnienia, młodzi artyści szukali również w pięknym Parku Zamkowym. Ten zabytkowy park krajobrazowy w stylu angielskim posiada powierzchnię aż 156 ha. W malarskich i rysunkowych szkicach uczniowie utrwalali majestatyczne sylwety starych drzew, bogatą roślinność parku, romantyczne stawy z wysepkami, kanały i strumyki.
Oczywiście wyprawa do Pszczyny nie mogłaby się obyć bez zwiedzenia Muzeum Zamkowego, którego najważniejszą częścią jest monumentalna siedziba rodu Hochbergów. Ten neobarokowy pałac zwany jest polskim Wersalem, ponieważ doskonale odzwierciedla wzory architektoniczne, które zostały zastosowane w podparyskiej rezydencji królów francuskich. Młodzież z wielkim zainteresowaniem oglądała bogate, zrekonstruowane z wielką starannością, magnackie wnętrza pałacu: salony, galerie, prywatne apartamenty książęce czy bibliotekę. Podziwiała oryginalne dekoracje, meble, zegary, dywany, lustra czy naczynia, a w Stajniach Książęcych, zwiedziła nowo otwartą, bardzo ciekawą wystawę „Im gorsze tym lepsze”, poświęconą konserwacji zabytków, przygotowaną z okazji55 lat działalności Działu Konserwacji Dzieł Sztuki Muzeum.
Na koniec uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Pocztówka z Pszczyny”, które poprowadziła Pani Małgorzata Wójcik- historyk, przewodniczka po zamku w Pszczynie. W ich trakcie poznawali ciekawe fakty z historii zamku oraz wykonywali własną kartę pocztową.
Dwa dni pleneru szybko minęły. Młodzi artyści już marzą o następnym, ale najpierw zaproszą swoich bliskich i przyjaciół na wystawę poplenerową, na której zaprezentują owoce tej artystycznej wyprawy.