Świat antyczny jest wspólnym dziedzictwem całej Europy. Nasza kultura nie mogłaby się rozwinąć, w taki sposób, w jaki się to stało, gdyby nie kultura antycznego świata, przede wszystkim Grecji i Rzymu. Nie ma drugiej takiej kultury, która równie silnie wrosłaby w naszą historię i język. Inspiracje antykiem widoczne są w literaturze, malarstwie, filozofii i nauce późniejszych epok. Nadal używamy wielu słów zaczerpniętych z łaciny i greki.
Dlatego też w ramach naszego projektu uczniowie nie tylko poznawali cywilizację starożytnego Egiptu, Grecji czy Rzymu na lekcjach historii, ale uczestniczyli w wielu ciekawych wydarzeniach edukacyjnych popularyzujących wiedzę o antyku.
Klasa 5c i 5d wzięła udział w wycieczce do Muzeum Archeologicznego w Krakowie, gdzie mogła zobaczyć prawdziwe mumie. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych zostali zaproszeni na Żywą Lekcję Historii, gdzie dzieje starożytnego Rzymu przybliżyli im rycerze z Bractwa Rycerskiego Kerin. W maju odbyły się 3 szkolne konkursy, podczas których młodzież mogła wykazać się umiejętnościami plastycznymi i historycznymi. Miała także możliwość zaprojektować kostium wybranego boga greckiego.
Podczas „Poranka z kulturą antyczną” nasza mała sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwy Olimp! Wspaniały spektakl wystawił szkolny zespół teatralny pod kierunkiem p. Alicji Kani. Uczniowie odebrali nagrody oraz dyplomy za udział w konkursach. Trudno jednak wyobrazić sobie spotkanie z kulturą antyczną bez wizyty gości z epoki. Dlatego też zwieńczeniem Poranka był pochód bogów greckich, w których wcielili się uczniowie klas 4. Nie zabrakło także atrakcji muzycznych zaprezentowanych przez uczniów koła wokalnego p. A. Kowiny.
Mamy nadzieję, że nasz projekt wraz z wieńczącym go „Porankiem z kulturą antyczną” był dla wielu ciekawą podróżą w czasie. Cieszymy się, że spotkał się z zainteresowaniem tak licznej grupy uczniów.
Organizatorki: M. Dudka, L. Siwek